Ryby2

26. února 2007 v 15:59 | Ryby2 |  Jiné

Parma obecná

Hojně rozšířený druh především v Parmovém pásmu, zasahuje i do sousedních pásem, výjimečně se přizpůsobí i podmínkám v ÚN. Je oblíbenou sportovní rybou. Vnitřnosti, zejména jikry a mlíčí jsou jedovaté zvláště v době tření. Největší uváděná velikost 12,75 kg, 102 cm - tato rekordní parma byla ulovena v r. 1858 v Salzbachu . Kříží se s parmou středomořskou a ploticí. Průměrná váha lovených ryb je 1 - 2 kg.

Plotice obecná

Plotice obecná
Je velmi přizpůsobivá, najdeme ji téměř ve všech typech vod s výjimkou pstruhového pásma, vyskytuje se i v rybnících, ÚN. Při nedostatku dravých ryb se přemnožuje. Je to naše nejběžnější ryba, těží se sítěmi i sportovně, je vhodnou nástražní rybkou, je potravou dravců. Kříží se s cejnem velkým, cejnkem malým, ouklejí, jesenem, tlouštěm, ostroretkou a parmou obecnou. Průměrná váha lovených ryb je mezi 0,2 - 0,3 kg.

Pstruh duhový

Pstruh duhový: Nepůvodní druh, dovezen 1888. Uplatnil se v chladnějších rybnících, v ÚN pstruhového typu, je průmyslově chován, trvale se vyskytuje jen v některých tekoucích pstruhových vodách. Hospodářsky i ¨sportovně velmi ceněný druh. Rekordní pstruh byl uloven v r. 1966 v jezeře Jewel Lake v Britské Kolumbii (Kanada) - 23,6 kg, 122 cm. Průměrná váha lovených ryb mezi 0,30 - 0,40 kg
Pstruh obecný - forma potoční: Hospodářsky a sportovně je nejvýznamnějším a nejcennějším druhem pstruhových vod, vyhledává úkryty, je velmi plachý. Barevně je velice proměnlivý podle prostředí, ve kterém žije. V lukách bývá laděn více do zelena, ve skalnatých vodách je velice tmavý i černý. Průměrná váha lovených ryb mezi 0,2-0,3 kg. Pokud je vysazen do ÚN postupně přechází na formu jezerní.
V současné době jedna z nejprodávanějších sladkovodních ryb. Pstruh se začíná v širší míře prosazovat i do běžných restaurací. Ideální pro domácí přípravu je zakoupení čerstvého chlazeného pstruha uchovávaného na ledě. V poslední době se tento nejvhodnější způsob prodeje živé ryby začíná naštěstí prosazovat i v našich podmínkách. V některých hypermarketech je k dostání i v živé podobě, což ovšem přidělává práci s ne zrovna příjemným kucháním zakoupené ryby. Tradičně je k dostání i forma mražená. Novinkou v obchodech je v současnosti filet ze pstruha vyráběný ve zpracovnách ryb.

Síh peleď

Síh peleď
Síh peleď: Nepůvodní druh, dovezen v r. 1970, je chován podobně jako maréna v chladnějších kaprových rybnících, vysazen i do některých ÚN. Kříženci s marénou jsou plodní. Cenná hospodářská ryba. Dnes již nejsou u nás čisté populace síha severního ani síha peledě. Z tohoto důvodu se také samostatně neregistruje, průměrná váha lovených ryb mezi 0,3 - 0,5 kg.
Síh severní maréna: Nepůvodní druh, poprvé dovezen v r. 1882. Je chován v chladnějších kaprových rybnících, byl úspěšně vysazen i do některých ÚN. Hospodářsky cenný druh. Kříží se síhem peledí. Průměrná váha lovených ryb mezi 0,3 - 0,5 kg..

Siven americký

Siven americký
Nepůvodní druh, poprvé dovezen v r. 1883. Žije v některých potocích a řekách pstruhového pásma, přizpůsobil se podmínkám i v některých ÚN, chován též průmyslově. Hospodářsky i sportovně cenný druh. Největší uváděná velikost 6,6 kg, 86 cm - tento rekordní úlovek je z roku 1947 a pochází z jezera Nippigon (USA). Průměrná váha lovených ryb je mezi 0,2 a 0,3kg.

Slunka obecná

Slunka obecná
Hojně rozšířený druh mírně tekoucích a stojatých vod. Bez hospodářského významu. Potrava pro dravé druhy, nástraha při lovu dravců. Má neúplnou postraní čáru, sameček ochraňuje jikry.

Střevle potoční

Střevle potoční
Před nedávnem ještě hojný druh v pstruhových potocích a říčkách. Vlivem znečištění a úprav toků z mnoha míst vymizela. Nemá hospodářský význam, potrava pstruhů. Je řazena mezi zranitelné druhy. Postraní čáru má neúplnou.

Sumec velký

Sumec
V tekoucích vodách žije hlavně v cejnovém pásmu s členitým dnem, vyskytuje se ve stojatých vodách. Sportovně i hospodářsky cenný druh. Významný regulátor plevelných ryb. U sumců se někdy vyskytuje albinismus (chybějí pigmenty, hlavně melanin). Průměrná váha lovených ryb okolo 8 - 10 kg.
Sumčí maso je opředeno nejednou pověrou. Maso sumce není ani příliš tučné, ani není cítit bahnem, jak se v našich zemích traduje. Naopak v poslední době se čím dál častěji objevuje v obchodní síti ve zpracované formě. Sumčí filet nebo sumčí podkova jsou pochoutkou, která by dozajista obohatila i Váš jídelníček.

Sumeček americký

Sumeček americký
Nepůvodní druh, dovezen v r. 1890. Žije ve stojatých vodách s bahnitým dnem (tůně, ramena). Bez většího významu. Místy je loven sportovními rybáři. Jikry ukrývá v jamce. Průměrná váha lovených ryb mezi 0,15-0,25 kg.

Štika obecná

Štika obecná
Žije téměř ve všech typech vod, především v cejnovém pásmu a ve stojatých vodách s úkryty a vodními porosty. Hospodářsky i sportovně velmi cenný druh. Významným regulátor plevelných ryb. V pstruhových vodách nežádoucí. Je stanovištní rybou. Průměrná váha lovených ryb 2-2,5 kg.
Druhý největší dravec našich vod štika, patří mezi dražší, exkluzivnější ryby. Opět se můžeme kromě kuchané štiky setkat také s porcemi. Podkovy (steaky) či filety jsou k dostání ve specializovaných prodejnách zásluhou zpracoven ryb. Štika je čerstvá k dispozici jen sezóně nejčastěji od listopadu do března. Zajímavostí je, že nejméně kostí obsahuje ocasní část ryby. Opět platí, jako u všech ryb, že při nákupu by jsme měli dát přednost rybě čerstvé chlazené uchovávané na ledu, která je navíc odborně vykuchána, před formou zmraženou. Pokud si ovšem svou štiku nechytnete a nevykucháte sami.

Úhoř říční


Úhoř říční
Žije v tekoucích i stojatých vodách. Jeho výskyt u nás závisí na umělém vysazování monté. Hospodářsky i sportovně velmi cenný druh, úspěšný je i jeho průmyslový chov. Průměrná váha lovených ryb mezi 0,4-0,7 kg. Po dosažení dospělosti táhne do Sargasového moře na výtěr.

Tolstolobik bílý


Tolstolobik bílýHypophthalmichthys molitrix

Řád:
Máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: Kaprovití (Cyprinidae)
Rozšíření a výskyt: jeho původní areál je povodí Amuru a na území Číny na jih až po Kanton. Po roce 1930 byl aklimatizován v evropské části Sovětského svazu. K nám byl tolstolobik bílý dovezen poprvé v roce 1964. Je chován především v rybnících, v menším počtu je vysazován též do některých nádrží s cílem omezit výskyt fytoplanktonu. Ojediněle se s ním můžeme setkat ve volných vodách.
Popis: má zavalité, robustní tělo, pokryté drobnými šupinami. Hlava je velká a široká, ústa jsou v horním postavení. Dolní čelist přesahuje horní, do níž zapadá malým výběžkem. Oči jsou výrazně nízko položené, až pod úrovní koutků úst. Břicho tvoří ostrý a neošupený kýl. Skřele dosahují k úrovni základu prsní ploutve nebo jej dokonce mírně přesahují. Řitní ploutev je široká a obloukovitě vykrojená. Ve hřbetní ploutvi jsou 2-3 tvrdé a 6-7 měkkých paprsků, v řitní ploutvi 2-3 tvrdé a 11-14 měkkých paprsků, v břišních ploutvích 1 tvrdý a 16-18 měkkých paprsků. V postranní čáře je 111-129 šupin. Požerákové zuby jsou hladké, jednořadé. Žaberní tyčinky jsou velmi dlouhé, tenké, při bázi srostlé a vytvářejí hustou filtrační mřížku. Hlava a hřbet jsou šedozelené, boky a břicho stříbřité.
Biologie: nejlépe mu vyhovují otevřené stojaté či pomalu tekoucí vody s dostatkem planktonu. Živí se zejména planktonní potravou s převahou řas a sinic. Jeho růst je dobrý, ve 3-4 letech dosahuje v rybnících na jižní Moravě hmotnosti 1,5-2,0 kg. Pohlavně dospívá ve stáří 5-6 let. Vytírá se uměle.
Význam: aklimatizace tohoto druhu proběhla u nás úspěšně. Uplatňuje se jako vedlejší druh v obsádkách s kaprem.
Věda a výzkum: Na základě geniálního objevu týmu vědců z Gdaňské univerzity extrahovat z kůže této ryby vysoce kvalitní buňky kolagenu prospěšného pro lidský organismus, je Tolstolobik bílý, nejen v Polsku, pěstován v uzavřených lokalitách ne jako konzumní ryba, ale výhradně k zpracování pro mediciální a kosmetické účely
Lov: je těžko ulovitelný na udici. Má chutné a tučné maso.

Tolstolobec pestrý

latinsky: Arisichthys nobilis
slovensky: Tolstolob pestrý
anglicky: Big head Carp
německy: Marmorkarpfen

řád: Máloostní
čeleď: Kaprovití

potrava: plankton
délka života:
pohlavní dospělost: 3-8. rok
doba rozmnožování: umělý výtěr

běžná velikost: 60-90 cm
maximum: 130 cm

Dovezený druh velké kaprovité ryby živící se živočišným planktonem. Dorůstá značných rozměrů, ale obtížně se loví na udici.
Obrovská těla tolstolobců plující pod hladinou uprostřed velkých vodních ploch představují lákavou, ale těžko ulovitelnou kořist.
Rozpoznávací znaky: velká hlava, nízko posazené oči, skvrnité zbarvení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama