Maus II Art Spiegelman

1. března 2007 v 15:34 | A tady začalo moje trápení |  O knize
Obálka: Maus II.
V prvním svazku knihy Arta Spiegelmana Maus se čtenáři seznámili s Vladkem Spiegelmanem, Židem, který přežil holocaust, a jeho synem, kreslířem, který se snaží vyrovnat s otcem, jeho hrozivým příběhem i dějinami jako takovými. Forma zpracování - komiks (nacisté jsou zobrazeni jako kočky, Židé jako myši) čtenáře šokuje. Časopis New York Times Book Review ocenil knihu jako 'výjimečný umělecký výkon, spojující dokumentaristicky zachycený detail s vypravěčskou živostí' a jako 'velkou literární událost'.
V druhém svazku s podtitulem A tady začalo moje trápení se pohybujeme mezi osvětimskými vězeňskými baráky a rekreačními bungalovy v pohoří Catskills. Autor v knize střídá tragické s komickým, aby vyjádřil složitost popisovaných událostí. V žánru komiksu jde o nový přístup, jehož výsledek snese srovnání s vynikajícími díly vytvořenými v jiných uměleckých oborech.
Kniha spojuje dva příběhy: Vladkovo trýznivé vyprávění o každodenním přežívání v táborech smrti a autorův mučivý vztah k stárnoucímu otci, s nímž prožívá jeho nešťastné druhé manželství a vede malicherné hádky. V jejich pozadí jsou dějiny, příliš kruté na to, aby je bylo možno utišit. Kniha je jedinečným svědectvím o těch, kdo přežili holocaust, i příběhem jejich dětí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 halifax halifax | 7. března 2008 v 23:12 | Reagovat

No jasně, ubohej židovskej mučedník, jako obvykle.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama