Anglický plnokrevník

5. července 2007 v 10:39 | mikyth
PŮVOD
Anglie.

HŮLKOVÁ VÝŠKA
Do 1,70 m.

ZBARVENÍ
Angličtí plnokrevníci existují ve všech základních barvách.

CHARAKTER
Angličtí plnokrevníci jsou známí svou odvážnou, bojovou a aktivní povahou.

EXTERIÉR
Všeobecně je plnokrevník ušlechtilý, elegantně stavěný kůň. Tělo je svalnaté, silné, a přesto jemné. Hlava je ušlechtilá s rovným profilem a s bystrým okem. Dlouhý krk je mírně klenutý a přechází ve výrazný kohoutek. Hřbet je kratší a pevný. Záď je silná a bývá rovná nebo mírně sražená. Končetiny jsou suché a výborně stavěné. Pod jemnou kůží jsou zřetelně znát cévy, srst je hedvábně jemná.

MOŽNOSTI VYUŽITÍ
Anglický plnokrevník je známý zejména svou výkonností v dostihovém sportu. Mimo to je toto plemeno vhodné i pro drezuru, skokové ježdění i pro lov.

CHODY
Díky stavbě těla má anglický plnokrevník prostorný krok, prostorný a plochý klus a vynikající cvalové a skokové schopnosti. Anglický plnokrevník je nejrychlejší ze všech plemen.

ZAJÍMAVOSTI
Zakladatelé chovu anglického plnokrevníka jsou tři hřebci arabského původu, kteří byli dovezeni do Anglie v 17. a 18. století. Jejich zvučná jména znějí: Byerley Turk, Darley Arabian a Godolphin Barb. Tito hřebci byli kříženi s domácími dostihovými klisnami. Jejich potomci vykazovali takové schopnosti, že popularita dostihů úchvatně stoupala. Dostihové závodiště v Newmarketu a v Ascotu jsou přímým výsledkem stoupající popularity. Kůň se může nazývat plnokrevníkem pouze tehdy, pokud všichni jeho předkové pocházejí z koní, kteří jsou zapsáni v hlavní plemenné knize - General Studbook - v Anglii. Plnokrevíci se používají všude na světě ke zlepšení a zušlechtění různých plemen.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama